Spolek přátel

Spolek přátel Jelínkovy slivovice

Tradice a atmosféra palírenství má krásnou podstatu: setkávání se, ochutnávání a předávání si zkušeností. Láska k ovoci, ovocným destilátům a úcta k tradici palírenství na Valašsku vedly k založení Spolku přátel Jelínkovy slivovice.


Zakládající členové spolku si vytkli jeden základní cíl: šířit a rozvíjet dobré jméno Jelínkovy slivovice jako součásti naší národní historie.

Členové spolku se každoročně setkávají na tradičním Jelínkově vizovickém koštu a Pravé valašské zabijačce.


V současné době nové členy do Spolku přátel nepřijímáme.


Podrobné informace o členství ve Spolku přátel Jelínkovy slivovice naleznete ve stanovách spolku přátel Jelínkovy slivovice nebo zasláním dotazu na e-mail spolek@rjelinek.cz.
                                                                                                                     

Stanovy spolku přátel Jelínkovy slivovice
 

15. ročník Jelínkova vizovického koštu

V pátek 18. srpna 2017 proběhl v prostorách firmy RUDOLF JELÍNEK a.s. jubilejní 15. ročník Jelínkova vizovického koštu. Do soutěže bylo přihlášeno celkem 827 vzorků v kategoriích: slivovice, hruškovice, meruňkovice, jablkovice, třešňovice, vínovice a ostatní ovocné destiláty. Nejpočetnější kategorií byla i letos slivovice.

Hodnocení proběhlo v průběhu pátečního odpoledne. Celkem se na něm podílelo 260 hodnotitelů, kteří byli rozděleni do 41 komisí, z nichž jedna byla finálová. Vzorky byly hodnoceny anonymně na základě stanovených kritérií, kterými jsou: jemnost, čistota, vůně, chuť a délka trvání chuťového vjemu (perzistence). 

 

Absolutním vítězem koštu se stal RUDOLF JELÍNEK a.s. Cena vítězi byla předána na výročním 50. Vizovickém Trnkobraní. Obcí s nejlépe hodnocenými vzorky se stalo Uherské Hradiště. Vítězem pěstitelského pálení u firmy RUDOLF JELÍNEK a.s. se stal pan Zdeněk Chaloupka ze Zlína s přihlášenou slivovicí. Vítězové jednotlivých kategorií byli vyhlášeni v den koštu ve večerních hodinách a mimo cenného titulu získají také hodnotné ceny.    

 

Katalog 15. Jelínkova vizovického koštu s kompletními výsledky je ke stažení ZDE.

TERMÍNY AKCÍ PRO ROK 2017

18. 8. 2017 15. Jelínkův vizovický košt
24. 11. 2017 Pravá valašská zabijačka

 

Přihláška na 15. Jelínkův vizovický košt

13. ročník pravé valašské zabijačky

S čerty nejsou žerty, stálo na pozvánce 13. Pravé valašské zabijačky. Bylo tedy velice milé, když hosté, kteří v pátek 25. listopadu zavítali do areálu naší společnosti ve Vizovicích, vzali dress code vážně. Důležitým programem byla degustace a hodnocení slivovice z vybraných odrůd švestek z roku 2015. Letos byla do hodnocení vybrána odrůda Čačanská lepotica, Čačanská rodná, Hanita, Katinka a Stanley. Vítěznou odrůdou se stala Stanley. Tato výtečná slivovice bude stočena do limitovaného počtu 2015 lahví a do prodeje bude uvedena v březnu 2017. Po degustaci členové spolku soutěžili v čertovských disciplínách, došlo na přeskakování plamene, sfoukávání plamínku, poznávání čertovských pohádek, klepání na pekelnou bránu, závody čertů či odlévání čertovských penízků. Po celou dobu programu bylo možné degustovat výrobky značky R. JELÍNEK a zabijačkové speciality. Valašskou akci dokreslovala cimbálová muzika a doplňkovým program byli karikaturisti z Trnek brnek.

14. ročník Jelínkova vizovického koštu

V pátek 19. srpna 2016 proběhl v prostorách firmy RUDOLF JELÍNEK a.s. již 14. ročník Jelínkova vizovického koštu. Do soutěže bylo přihlášeno celkem 1 127 vzorků v kategoriích: slivovice, hruškovice, meruňkovice, jablkovice, třešňovice, vínovice a ostatní ovocné destiláty. Nejpočetnější kategorií byla i letos slivovice. Celkem do ní bylo přihlášeno 506 vzorků, což bylo o 113 více vzorků než v loňském roce. Nárůst o 50 % zaznamenala i kategorie hruškovice.

 

Hodnocení proběhlo v průběhu pátečního odpoledne. Celkem se na něm podílelo 257 hodnotitelů, kteří byli rozděleni do 41 komisí, z nichž jedna byla finálová. Vzorky byly hodnoceny anonymně na základě stanovených kritérií, kterými jsou: jemnost, čistota, vůně, chuť a délka trvání chuťového vjemu (perzistence). 

 

Absolutním vítězem koštu se stal pan Miroslav Vaculík z obce Vřesovice, který do koštu přihlásil svoji hruškovici. Cena mu byla předána na 49. ročníku Vizovického Trnkobraní. Obcí s nejlépe hodnocenými vzorky se stala Strážnice. Vítězem pěstitelského pálení u firmy RUDOLF JELÍNEK a.s. se stal pan Miroslav Habart ze Zlína. Vítězové jednotlivých kategorií byli vyhlášeni v den koštu ve večerních hodinách a mimo cenného titulu získají také hodnotné ceny.    

 

Katalog 14. Jelínkova vizovického koštu s kompletními výsledky je ke stažení ZDE.