Spolek přátel

Spolek přátel Jelínkovy slivovice

Tradice a atmosféra palírenství má krásnou podstatu: setkávání se, ochutnávání a předávání si zkušeností. Láska k ovoci, ovocným destilátům a úcta k tradici palírenství na Valašsku vedly k založení Spolku přátel Jelínkovy slivovice.


Zakládající členové spolku si vytkli jeden základní cíl: šířit a rozvíjet dobré jméno Jelínkovy slivovice jako součásti naší národní historie.

Členové spolku se každoročně setkávají na tradičním Jelínkově vizovickém koštu a Pravé valašské zabijačce.


V současné době nové členy do Spolku přátel nepřijímáme.


Podrobné informace o členství ve Spolku přátel Jelínkovy slivovice naleznete ve stanovách spolku přátel Jelínkovy slivovice nebo zasláním dotazu na e-mail spolek@rjelinek.cz.
                                                                                                                     

Stanovy spolku přátel Jelínkovy slivovice
 

15. ročník Jelínkova vizovického koštu

V pátek 18. srpna 2017 proběhl v prostorách firmy RUDOLF JELÍNEK a.s. jubilejní 15. ročník Jelínkova vizovického koštu. Do soutěže bylo přihlášeno celkem 827 vzorků v kategoriích: slivovice, hruškovice, meruňkovice, jablkovice, třešňovice, vínovice a ostatní ovocné destiláty. Nejpočetnější kategorií byla i letos slivovice.

Hodnocení proběhlo v průběhu pátečního odpoledne. Celkem se na něm podílelo 260 hodnotitelů, kteří byli rozděleni do 41 komisí, z nichž jedna byla finálová. Vzorky byly hodnoceny anonymně na základě stanovených kritérií, kterými jsou: jemnost, čistota, vůně, chuť a délka trvání chuťového vjemu (perzistence). 

 

Absolutním vítězem koštu se stal RUDOLF JELÍNEK a.s. Cena vítězi byla předána na výročním 50. Vizovickém Trnkobraní. Obcí s nejlépe hodnocenými vzorky se stalo Uherské Hradiště. Vítězem pěstitelského pálení u firmy RUDOLF JELÍNEK a.s. se stal pan Zdeněk Chaloupka ze Zlína s přihlášenou slivovicí. Vítězové jednotlivých kategorií byli vyhlášeni v den koštu ve večerních hodinách a mimo cenného titulu získají také hodnotné ceny.    

 

Katalog 15. Jelínkova vizovického koštu s kompletními výsledky je ke stažení ZDE.

TERMÍNY AKCÍ PRO ROK 2017

18. 8. 2017 15. Jelínkův vizovický košt
24. 11. 2017 Pravá valašská zabijačka

 

Přihláška na 15. Jelínkův vizovický košt

14. ROČNÍK PRAVÉ VALAŠSKÉ ZABIJAČKY

Měsíc listopad, Spolek přátel Jelínkovi slivovice a Pravá valašská zabijačka, to jsou atributy, které již tradičně patří k sobě. V krátkosti bychom vám rádi nabídli malé ohlédnutí za letošním, jak jinak, než opět povedeným ročníkem. Není náhodou, že program byl zahájen prezentací valašských ogarů a cérek. To proto, že letošním tématem bylo Valašsko, náš milovaný region a právě valašský dresscode byl vítán. Děkujeme všem, kteří se svou kreativitou zapojili a přišli ve valašských krojích nebo alespoň s valaškou za pasem. Zabijačka měla letos hojnou účast, téměř 420 návštěvníků a z nich 193 „Spolkařů“.

Specialitou programu bylo divadelní představení Vivat Trnkobraní pojednávající o historii pálení švestek a výrobě slivovice ve Vizovicích a všemu co k tématu patří. Představení bylo pojato s humorem a místy i s trošku drsnější valašskou nadsázkou a také díky tomu herci sklidili velký aplaus. 

Celé představení si můžete prohlédnout ZDE. 

O dobrou náladu se postarala jak Vizovická slivovice, tak i hudební skupina Fleret či cimbálová muzika Čardáš, které jak všichni víte jsou na Valašsku doma.

V 19 hodin započalo přísné valašské klání Spolkařů bez hranic. Z originálních disciplín jmenujme například trojboj bači nebo pojídání povidlových knedlíků.

Již tradičně proběhla i degustace jednoodrůdových slivovic z vizovických sadů z lokality Těchlov, z povedené sklizně roku 2016. Mezi pěti degustovanými slivovicemi nejvíce chutnala odrůda Čačanská rodná, která bude stočena v limitovaném počtu lahví a do prodeje uvedena v březnu 2018. 

Těšíme se na ni, na vás a také na další ročník Pravé valašské zabijačky pořádané společností RUDOLF JELÍNEK a.s pro své věrné příznivce.

14. ročník Jelínkova vizovického koštu

V pátek 19. srpna 2016 proběhl v prostorách firmy RUDOLF JELÍNEK a.s. již 14. ročník Jelínkova vizovického koštu. Do soutěže bylo přihlášeno celkem 1 127 vzorků v kategoriích: slivovice, hruškovice, meruňkovice, jablkovice, třešňovice, vínovice a ostatní ovocné destiláty. Nejpočetnější kategorií byla i letos slivovice. Celkem do ní bylo přihlášeno 506 vzorků, což bylo o 113 více vzorků než v loňském roce. Nárůst o 50 % zaznamenala i kategorie hruškovice.

 

Hodnocení proběhlo v průběhu pátečního odpoledne. Celkem se na něm podílelo 257 hodnotitelů, kteří byli rozděleni do 41 komisí, z nichž jedna byla finálová. Vzorky byly hodnoceny anonymně na základě stanovených kritérií, kterými jsou: jemnost, čistota, vůně, chuť a délka trvání chuťového vjemu (perzistence). 

 

Absolutním vítězem koštu se stal pan Miroslav Vaculík z obce Vřesovice, který do koštu přihlásil svoji hruškovici. Cena mu byla předána na 49. ročníku Vizovického Trnkobraní. Obcí s nejlépe hodnocenými vzorky se stala Strážnice. Vítězem pěstitelského pálení u firmy RUDOLF JELÍNEK a.s. se stal pan Miroslav Habart ze Zlína. Vítězové jednotlivých kategorií byli vyhlášeni v den koštu ve večerních hodinách a mimo cenného titulu získají také hodnotné ceny.    

 

Katalog 14. Jelínkova vizovického koštu s kompletními výsledky je ke stažení ZDE.