Vizovická slivovice Čačanská lepotica

Společnost RUDOLF JELÍNEK uvádí 1. března do prodeje jednoodrůdovou Vizovickou slivovici, vyrobenou z odrůdy Čačanská lepotica.

Společnost RUDOLF JELÍNEK uvádí 1. března do prodeje jednoodrůdovou Vizovickou slivovici, vyrobenou ze švestek z vlastních sadů. Do prodeje firma nabídne limitovanou sérii 1 412 lahví slivovice vypálených z odrůdy Čačanská lepotica. V druhé polovině roku k ní přidá také zlatou variantu – Vizovickou slivovici 2012 vyrobenou kupáží vybraných odrůd z úrody tohoto roku. Každá láhev ponese ručně napsané číslo.

 

Vizovická slivovice je skvostem mezi slivovicemi RUDOLF JELÍNEK. „Protože jde o slivovici vyráběnou vždy z vybrané odrůdy dané sklizně, můžeme ji s nadsázkou přirovnat k výběru z hroznů mezi víny,“ říká Miroslav Motyčka, obchodní a marketingový ředitel společnosti RUDOLF JELÍNEK. Výběr odrůdy, z níž bude stočena ročníková jednoodrůdová Vizovická slivovice, provádí členové Spolku přátel Jelínkovy slivovice vždy v listopadu. „Loni vybírali ze čtyř odrůd a jako nejlepší určili jednoznačně destilát z odrůdy Čačanská lepotica ze sadu v lokalitě U studny,“ přibližuje výběr odborné poroty Miroslav Motyčka.

 

Čačanská lepotica je odrůda původem ze Srbska z oblasti Čačak. Má velmi velké plody, které mají tmavě modrou barvu se žlutou až zelenožlutou dužninou. Chuť je nakysle sladká a sklízí se od počátku srpna do jeho druhé poloviny. Jde o středně odolnou odrůdu proti mrazům i chorobám.

 

První vlastní sady začala likérka RUDOLF JELÍNEK na Vizovicku vysazovat již v roce 2003 a dnes v lokalitě na Těchlově obhospodařuje více než 50 hektarů švestkových sadů s 20 000 stromy. Roste zde celkem devět odrůd švestek (Čačanská lepotica, Stanley, Gabrovská, Hanita, Presenta, Valjevka, Toptaste, Katinka a Čačanská rodná) a v roce 2013 z nich firma sklidila zatím rekordní úrodu - přes 435 tun ovoce. Důsledně se střeží zralost plodů a sběr se provádí po jednotlivých odrůdách. Právě kvalita a kombinace odrůd švestek je pro výrobu prémiové Vizovické slivovice klíčovou záležitostí.

 

První odrůdu sklidila společnost RUDOLF JELÍNEK ze svých sadů v roce 2008 a právě v tomto roce byla založena tradice Vizovické slivovice jako prémiového výrobku s přímou vazbou na region svého vzniku.

 

Vizovická slivovice se na trh uvádí vždy ve dvou variantách – jako jednoodrůdová bílá a jako zlatá slivovice, která vzniká kupáží destilátů vybraných odrůd.

 

 

Tisková zpráva ke stažení ZDE .