Vizovické švestky jsou sklizeny!

Zatímco některé roky sklízela společnost RUDOLF JELÍNEK ve svých sadech švestky až do poloviny října, letos bylo dosbíráno již na konci září. Významná část plodů v sadech totiž zmrzla, což se týkalo i odrůdy Presenta, která je standardně sklízena v sezóně nejpozději. Celkem letos sklidili sadaři vizovické likérky 193 tun švestek, což je o 322 tun! méně než v rekordním loňském roce.

 

„Letošní propad v úrodě negativně ovlivnily především přízemní mrazy na konci dubna. Zatímco na kopcích nasazené květy a rodící se plody švestek odolaly, v kotlině bohužel zmrzly. To se týkalo nejen nás, ale také ostatních pěstitelů na Moravě,“ uvedl výrobní ředitel společnosti RUDOLF JELÍNEK Jiří Koňařík. Jiná situace letos panovala v západní části republiky, kde mohou být sadaři s úrodou švestek spokojeni.

 

Společnost RUDOLF JELÍNEK má vlastní švestkové sady ve Vizovicích v lokalitě Těchlov a na Janově hoře a také v Kostelanech na Kroměřížsku. Celkem pěstuje devět odrůd švestek, mezi nejvíce plodné druhy patří mj. Čačanská rodná a Stanley. Navzdory slabé úrodě zaznamenaly i letos tyto odrůdy dobré výnosy podobné těm loňským. „Naopak Presenta letos téměř zmrzla a velký propad v úrodě se týká také odrůdy Katinka, z loňských 72 tun na letošních 12 tun,“ konstatoval Jiří Koňařík.

 

Přestože letošní úroda byla výrazně podprůměrná, výrobu slivovice to negativně neovlivní. Vlastní vypěstované ovoce tak jako tak vystačí na produkci přibližně 10 procent ovocných destilátů, zbytek musí společnost RUDOLF JELÍNEK vykupovat. Vlastní švestky slouží převážně k výrobě limitovaných edicí Vizovické slivovice, což ani letos nebude jinak, jen lahví stočí destilatéři méně. Naopak vzhledem k rostoucímu zájmu o povidla a sušené švestky z místní produkce poputuje letos trochu více ovoce právě na tyto výrobky.