Vizovická slivovice 2016 - vyhrála Čačanská rodná

Unikátní sběratelský kousek v podobě Vizovické slivovice

RUDOLF JELÍNEK navazuje na sadařskou i palírnickou tradici ve Vizovicích. I letos přináší limitovanou edici Vizovické slivovice vypálenou pouze ze švestek z vlastních sadů, tentokrát z odrůdy Čačanská rodná. Každá láhev má své ručně psané pořadové číslo, které z ní dělá opravdový sběratelský unikát.

RUDOLF JELÍNEK zahájil prodej jednoodrůdové Vizovické slivovice vyrobené výhradně z vlastních švestek v roce 2011. Od té doby členové Spolku přátel Jelínkovy slivovice každoročně vybírají tu nejlepší odrůdu. Ta pak doputuje až do unikátní lahve s ručně lepenou etiketou, korkovým uzávěrem a voskovanou pečetí.

Během destilace vzniká čirý destilát s nasládle ovocnou chutí a jemným mandlovým aroma. Čačanská rodná 2016 voní jasně po modrém ovoci a méně po peckách. I v chuti dominuje ovocnost, a charakteristická trpkost pecky nastupuje až v závěru, který je díky tomu až suchý.

Díky vyzrálému kvasu získanému pouze z jediné odrůdy švestek a následnému ročnímu zrání, je chuť Vizovické slivovice vždy jemná a zakulacená.

Odrůda Čačanská rodná se svou cukernatostí až 22 brixů bývá na degustacích zařazována často mezi ty nejlepší. Šťavnaté, fialové plody mají pravidelný vejčitý tvar a jemné modré ojínění. Byla vyšlechtěna v zemích bývalé Jugoslávie před více než 55 lety křížením odrůd Stanley a Požegača. U RUDOLFA JELÍNKA byla v sadech Těchlov vysazena poprvé roce 2006 na celkové ploše 4 ha. Třeskuté mrazy, které oblast Vizovických vrchů na jaře roku 2016 znenadání postihly, však úrodu, především díky vyšší poloze sadu i pozdnímu kvetení, neponičily.