Rabín dohlížel na výrobu kosher destilátů

Ve středu 22. března rabín Yisroel Hollander navštívil Vizovice a dohlídl na stáčení přes 4 000 litrů bílé a zlaté kosher slivovice a hruškovice Williams. Většina z celé produkce poputuje na trh do Spojených států, kam vyvážíme už více než 80 let. Kosher ovocné destiláty splňují přísná pravidla židovské organizace Orthodox Union a jsou k dostání také na tuzemském trhu. Kosher slivovice Silver je navíc vhodná pro židovský svátek Pesach.

 

Při výrobě kosher destilátů nesmí být použity suroviny, výrobní zařízení ani postupy, které by odporovaly předpisům židovské víry. Celý výrobní provoz a proces výroby tradiční ovocné pálenky ve Vizovicích byl proto podroben důkladné prohlídce. Dohlížející rabín Yisroel Hollander je pravidelně přítomen pří kosher výrobě, ve Vizovicích se objeví minimálně čtyřikrát za rok. Některé návštěvy jsou předem domluvené, jindy se však dopředu neohlašuje. Rabín byl v průběhu roku u přejímky ovoce, dohlédl na kvašení a destilaci. Ve středu odpečetil tank s uloženými destiláty, dohlédl na čistění (tzv. vykošerování) stáčecí linky a byl také u etiketování lahví.

 

„Kosher certifikát je vlastně značka kvality. Označení kosher garantuje určitý standard výroby. Produkty musí splňovat přísné nároky židovské víry a zároveň nejvyšší standard kvality. Kosher totiž znamená dobré,“ říká rabín Yisroel Hollander a dodává: „Slivovice RUDOLF JELÍNEK pro mě představuje tradiční českou pálenku. Kosher slivovice je pak symbolem spojení židovské košer kvality a české národní tradice.“

 

V naší nabídce najdete pět druhů košer pálenek, mezi tradiční patří zlatá a bílá slivovice (pětiletá nebo desetiletá), hruškovice Williams nebo slivovice pro Pesach, jeden z největších židovských svátků. 

 

„Kosher slivovice není otázkou pouze amerického trhu, kde je stále největší potenciál. Rostoucím trhem je i Česká republika. Na tuzemském trhu zaznamenáváme meziroční nárůst 10 %. Jedním z důvodů je zvyšující se popularita pětileté kosher slivovice v gastronomii. Představuje totiž stálý a vysoký standard za odpovídající cenu, a produkt, se kterým je doslova radost pracovat,“ uzavírá Miroslav Motyčka.

 

Reportáž České televize můžete sledovat zde.